تاریخ انتشار

2018-01-14

«فرزند ایران» روایت متفاوتی از زندگی شهید مدافع حرم اهل سنت است/ جشنواه عمار باید سکوی پرش فیلمسازان جوان جبهه انقلاب باشد

کارگردان مستند «فرزند ایران» گفت: با وجود جشنواره عمار آثار بیشتری در حوزه دفاع مقدس، مقاومت و انقلاب دیده می‌شود و این می‌تواند سکوی پرش برای جوانان باشد.
«فرزند ایران» روایت متفاوتی از زندگی شهید مدافع حرم اهل سنت است/ جشنواه عمار باید سکوی پرش فیلمسازان جوان جبهه انقلاب باشد
ارزش گذاری برای فیلم ها

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری دانشجو،  عارف جعفری چگنی، کارگردان مستند فرزند ایران و برنده فانوس هشتمین جشنواره فیلم عمار در سخنانی، گفت: مستندی که ساخته شد، جزء اولین کار‌ها برای شهدای مدافع حرم اهل سنت بوده و موضوعی است که قبلا خیلی به آن پرداخته نشده است.

وی گفت: هم چنین این مستند جزو اولین کار‌های خود من نیز شناخته می‌شود، انتظار داشتم که جزء فیلم‌های نهایی جشنواره بشود، اما جایزه گرفتن را برایش متصور نبودم چرا که تا به حال کار حرفه‌ای انجام نداده ام.

وی در ادامه افزود: جشنواره عمار در دوره‌های نخست خود خیلی جدی گرفته نمی‌شد حتی جوانان انقلابی و کسانی که قائل به گفتمان انقلاب بودند نیز خیلی امیدی به دیده شدن آن نداشتند، اما سال به سال بر تعداد استقبال کنندگان افزوده شد و فیلم‌های زیادی در حوزه‌های سیاسی و فرهنگی به جشنواره ارسال شد، در واقع کسانی که به طور آکادمیک سینما نخوانده بودند نیز به استقبال جشنواره آمدند و این پیشرفت چشمگیر باعث شد تا جشنواره نسبت به سال‌های آغازین خود تفاوت بسیاری داشته باشد.

جعفری ادامه داد: همان طور که جشنواره عمار فضایی برای شکوفایی جوانان انقلابی و تازه کار سینماست، سکویی برای ورود این جوانان به حوزه فیلم و سینماگری هم می‌تواند می‌باشد.

وی گفت: در واقع افرادی که در بخش حرفه‌ای سینما هستند مثل ابراهیم حاتمی کیا، مرحوم رسول ملاقلی پور و یا جوانانی که به طور حرفه‌ای فیلم می‌سازند و کارهایشان مورد استقبال قرار می‌گیرد نیز زمانی وارد سینما شدند که حمایت ویژه‌ای از سینمای انقلاب نمی‌شد و جشنواره عماری وجود نداشت، اما آن‌ها رشد کردند قطعا با وجود جشنواره عمار آثار بیشتری در حوزه دفاع مقدس، مقاومت و انقلاب اسلامی دیده می‌شود و همین می‌تواند سکوی پرشی برای جوانانی باشد که می‌خواهند به سطوح بالای سینما دست پیدا کنند.

کارگردان مستند «فرزند ایران» هم چنین با اشاره به پخش مستند خود در رسانه ملی گفت: “فرزند ایران” یک بار در صدا و سیما پخش شد که البته از آن استقبال چندانی به عمل نیامد چرا که تبلیغات ضعیف بود و ساعت پخش نیز عوض شده بود. بسیاری از کسانی که در سیستان و بلوچستان منتظر تماشای مستند بودند موفق به دیدن آن نشدند، مستندی که حرف شهیدشان بود.


جعفری چگنی گفت: ساخت این مستند برای ما ادای دینی به مردم این خطه است قطعا با اکران این فیلم در سیستان و بلوچستان استقبال قابل توجهی از آن خواهد شد و تاثیر بسزایی در وحدت مسلمانان خواهد داشت، ما پیش از عزیمت به آن نقطه خیلی خوش بین نبودیم، اما زمانی که به آنجا وارد شدیم با برخورد‌های متفاوت و خیلی خوب مردم مواجه شدیم که واقعا غافلگیر کننده بود.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای اکران «فرزند ایران» در جشنواره‌های خارجی گفت: در حوزه فیلم سازی به تنهایی نمی‌توان وارد عمل شد پیشرفت در این زمینه نیاز به هماهنگی و پشتیبانی دارد، مستند فرزند ایران پروژه بزرگ و پیچیده‌ای نبود، اما اگر همکاری مرکز فیلم و نمایش سازمان بسیج نبود نمی‌توانست به سرانجام برسد، بدون حمایت حامیان سینمایی ساخت فیلم خیلی هم آسان نیست اگر بخواهیم فراتر برویم باید سطح کمک‌ها هم بیشتر شود پشتیبانی لازم است و مروجان گفتمان انقلاب اسلامی باید به دانشگاه‌ها بروند و دانشجویان مستعد و علاقه‌مند را شناسایی کنند.

وی در پایان تاکید کرد: در دانشگاه‌های ما دانشجویان بسیاری هستند که در دایره گفتمان انقلاب اسلامی حضور دارند و امیدشان به همین ارگان‌های انقلابی است اگر نهاد‌های انقلابی کمک کنند موفقیت‌های بیشتری حاصل می‌شود.