تاریخ انتشار

2018-01-24

سفر به شهر زلزله زده با ماشین سینما

بچه ها یکی یکی وارد می شدند ، فکر می کردند که همه نوع فیلمی پخش می شود و این که فیلم خارجی هم قرار است پخش شود، با عمار آشنایی نداشتند، باید با زبان کودکانه عمار و این جشنواره را برای بچه ها توضیح دهی
سفر به شهر زلزله زده با ماشین سینما
ارزش گذاری برای فیلم ها

به گزارش «عمار فیلم»، سینما سیار جشنواره مردمی فیلم عمار پس از ۵ ماه، دوباره در سفری به غرب کشور، به سرپل ذهاب کرمانشاه رفته، سفری که با ۵ ماه پیش که به اینجا آمده بودیم از زمین تا آسمان فرق می‌کند، زلزله خیلی چیزها را تغییر داده و گرد غم را با خود به شهر آورده.

زلزله با همه مصیبت‌هایش، آوار با همه ویرانی‌هایش نتوانسته بود قامت مردمان سرپل ذهاب را خم کند، اما امان از کم کاری مسئولان. به هر کس که می رسند و فکر می‌کنند، می تواند برایشان کاری کند، شروع می کنند، به گفتن کاستی ها و گلایه ها.

سینما سیار عمار به مناطق زلزله زده سرپل ذهاب بازگشته تا شاید بتواند لحظاتی خوش برای بچه ها به ارمغان آورد و دور کند آن‌ها را از حجم غمبار این روزهایشان.

از تهران به سمت کردستان و از آن جا به سمت سرپل ذهاب و از سر پل ذهاب به شهرک زراعی می‌رسیم، شهرکی با بیش از ۶۰۰ نفر جمعیت و مردمی شیعه و سنی که زلزله امان به خانه هایش نداده بود و بخشی از مردم همچنان در چادر زندگی می کنند.

روز اول که رسیدیم خاک و باد و باران همه با هم آمدند تا نگذارند، اکران کنیم، شرایطی که سبب شده بود اکران هایمان در محیط مسقف انجام شود، برای دو روز نخست حضورمان در سرپل ذهاب باید به فکر جایی برای اکران بودیم که الحمدالله سپاه پای کار آمد کانکسی در مرکز سماوات سپاه خاتم الانبیاء که در اختیار موسسه «خیران بی ادعا» بود را در اختیارمان قرار داد.

دغدغه که از مکان اکران رفع شد، باید فکری می‌کردیم تا بچه ها را برای تماشای فیلم ها به کانکس بکشانیم، از چادرها و کانکس های ساکنین گرفته تا درمانگاه های سیار سر می‌زدیم و برنامه را برای خانواده ها توضیح می دادیم، برخی ها استقبال می کردند و برخی نیز روی باز نشان نمی دادند.

حوالی ساعت سه بود که شروع به برپایی پروژکشن و نصب پرده در کانکس کردیم که بچه ها یکی یکی وارد می شدند ، فکر می کردند که همه نوع فیلمی پخش می شود و این که فیلم خارجی هم قرار است پخش شود، با عمار آشنایی نداشتند، چند دقیقه اول به معرفی اجمالی عمار پرداختیم که الحق و الانصاف کار سختی بود که باید با زبان کودکانه عمار و این جشنواره را برای بچه ها توضیح دهیم.

ساعت به چهار رسیده بود و موعد پخش فیلم فرا رسید، نخستین فیلمی که پخش شد، نماهنگ «برخیزید» از مهدی نقویان بود، شعرش را تقریباً همه بلد بودند و همخوانی می کردند، نماهنگ که تمام شد به سراغ نمایش «نبرد خلیج فارس» ‌رفتیم، انیمیشنی با رگه هایی از اقتدار ایران و ایرانی.

چند دقیقه ای از پایان انیمیشن نبرد خلیج فارس که گذشت، انیمیشن سینمایی «شاهزاده روم» را اکران کردیم که همگی تا انتها آن را تماشا کردند و حدود ساعت ۶ بود که اکرانمان به پایان رسیده بود.

روز نخست به پایان رسید، اما گویی بچه ها خوششان آمده بود، روز دوم مخاطبانمان بیشتر شدند.

در روز دوم نیز نماهنگ بابا خون داد، انیمیشن مورچه و سلیمان، شاهزاده روم پخش شد، بخشی از بچه ها میان انیمیشن مورچه و سلیمان پچ پچ می‌کردند و در انتها متوجه شدم که شعر پخش شده در این انیمیشن در کتاب درسی شان نیز بوده و خوشحال از این که شعر را حفظ بودند و چیزی بیش از دیگران بلد بودند.

در روزهای بعد به دیگر مناطق زلزله سر پل ذهاب می رویم، تا با فیلم هایمان نور امیدی باشیم بر دل های کودکان.

«سینماسیار» جشنواره عمار به مدت ۱۰ روز در شهر سرپل ذهاب و روستاهای اطراف، با نمایش آثار و فیلمهای ادوار مختلف این جشنواره، میزبان مردم زلزله زده می شود. بر اساس این گزارش، نمایش فیلم ها، هر روز در چهار سانس و برای کودکان و نوجوان، خانواده ها و اقشار مختلف مردم صورت می گیرد.